Naturalne kosmetyki bez sls i parabenów

 • Post author:
 • Post category:Kosmetyki

Naturalne kosmetyki bez sls i parabenów

Parabeny to kategoria chemicznych środków konserwujących stosowanych w produktach kosmetycznych od lat dwudziestych XX wieku. Branża kosmetyczna od dawna polega na parabenach, aby zwiększyć trwałość produktów, takich jak:

 • szampony
 • odżywki
 • produkty do pielęgnacji skóry
 • mydła

Jednak w ciągu ostatniej dekady skutki uboczne długotrwałego narażenia na parabeny, ale też i SLS i inną chemię stosowaną w kosmetykach stały się powodem do niepokoju. Na szczęście jesteśmy coraz bardziej świadomi, a kosmetyki naturalne bez chemii coraz bardziej zagęszczają półki sklepowe. Sprawdź naturalne kosmetyki bez parabenów i SLS od Hohde!

 

 

naturalna emulsja myjąca bez sls
naturalne serum na twarz bez parabenów

Kosmetyki naturalne bez parabenów i chemii

Podczas gdy prawie wszystkie produkty kosmetyczne używają pewnego rodzaju konserwantów, aby ich produkty były trwalsze, kosmetyki bez parabenów mogą być bezpieczniejsze w użyciu. Termin „kosmetyk bez parabenów” ma na celu uświadomienie konsumentom, że te szkodliwe chemikalia nie wchodzą w skład produktu. W tym artykule dowiesz się, dlaczego produkty niezawierające parabenów, SLS i konserwantów mogą być lepsze w użyciu

Dlaczego parabeny są szkodliwe? Wybierz kosmetyki naturalne bez parabenów

Parabeny mogą naśladować ludzki hormon — estrogen. Oznacza to, że takie kosmetyki mogą zakłócać równowagę hormonalną twojego ciała, niezależnie od płci. Estrogenne działanie parabenów zostało udowodnione – zakłóca sposób regulacji hormonów w organizmie. Jest to powodem do niepokoju, ponieważ może oznaczać, że parabeny wpływają na czynności reprodukcyjne, takie jak ciąża i miesiączka. Badania wykazały również, że parabeny łatwo wchłaniają się przez skórę, a codzienne stosowanie kosmetyków z parabenami może powodować ich gromadzenie się w organizmie. Stała ekspozycja na parabeny może odegrać też pewną rolę we wzroście komórek raka piersi u kobiet. Występują też reakcje alergiczne na parabeny. Ta reakcja może obejmować:

 • zaczerwienienie
 • podrażnienie
 • swędząca skóra
 • łuszczenie się
 • pokrzywka

Jeśli szukasz produktów kosmetycznych niezawierających parabenów, istnieje wiele alternatyw. Jak znaleźć kosmetyki bez parabenów i SLS? Szukaj i czytaj etykiety produktów. Możesz również sprawdzić nasze wegańskie produkty Hohde.

Naturalne kosmetyki bez SLS i parabenów – a co to jest SLS?

Laurylosiarczan sodu, czyli SLS to detergent szeroko stosowany do spieniania i pienienia się produktów. SLS jest bardzo skuteczny w usuwaniu brudu i zanieczyszczeń ze skóry, ale może również usuwać naturalne oleje ochronne z cery. Nawet osoby bez wrażliwej skóry mogą odczuwać podrażnienia podczas stosowania produktów kosmetycznych zawierających SLS, w tym szamponu, płynu do mycia twarzy czy ciała lub pasty do zębów.

Dlaczego warto wybrać produkty wolne od SLS? Kosmetyki naturalne bez SLS

Wiadomo, że SLS działa drażniąco na skórę i jest uznawany za jeden z najbardziej ostrych środków pianotwórczych stosowanych w szamponach. SLS jest stosowany jako standard laboratoryjny do wywoływania podrażnień ze względu na jego zdolność przenikania i niszczenia bariery ochronnej skóry. Bariera skórna przy prawidłowym funkcjonowaniu reguluje poziom wody w skórze, zapewnia ochronę przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami i patogenami oraz zapobiega podrażnieniom delikatnych tkanek znajdujących się pod skórą. Silne detergenty, takie jak SLS, mogą zakłócić tę funkcję bariery, co może prowadzić do długotrwałych problemów skórnych.

 

naturalny kosmetyk krem bez parabenów
naturalny krem pod oczy bez sls

Kosmetyki naturalne bez konserwantów – czy należy się wyzbyć wszystkich konserwantów?

Od żywności po pielęgnację skóry — konserwanty są wszędzie. Niektóre chemiczne i naturalne środki konserwujące są bezpieczne, ale istnieje kilka konserwantów, których należy unikać. Przede wszystkim konserwanty w kosmetykach nie są wrogiem. Pomyśl o konserwantach, takich jak spray do utrwalania fryzury lub puder do wykańczania makijażu. Spędziłaś cały ten czas na tworzeniu perfekcyjnego make-upu — chcesz, aby zniknęła w ciągu kilku krótkich godzin? Nie! Chcesz, żeby był trwały! To samo dotyczy pielęgnacji skóry.

Jak konserwanty wpływają na kosmetyki do pielęgnacji skóry?

Czy istnieją kosmetyki naturalne bez konserwantów? Tak, jednak, kupując nowe serum lub krem, liczysz na to, że produkt wytrzyma 30 dni lub dłużej. Ten okres trwałości uzyskuje się dzięki konserwantom. W przeciwnym razie składniki aktywne w Twojej pielęgnacji skóry stałyby się nieaktywne, a produkt mógłby się zepsuć. Kosmetyki naturalne bez konserwantów wytrzymują zazwyczaj 5 dni w lodówce — później się psują.

Dowiedz się więcej na temat konserwantów używanych w kosmetykach – czy kosmetyki bez konserwantów to mrzonka?

Ponieważ pielęgnacja skóry jest jak pokarm dla niej, konserwanty w kosmetykach są zarówno powszechne, jak i konieczne. Przyjrzyjmy się, dlaczego konserwanty są ważne i obalmy niektóre błędne przekonania na temat konserwantów. Odeślemy Cię w świat z wiedzą na temat konserwantów, dzięki czemu dowiesz się, które są bezpieczne, a których należy unikać.

Konserwanty w kosmetykach zapobiegają rozwojowi bakterii

Robią to, zabijając komórki drobnoustrojów lub tworząc środowisko, w którym bakterie mają trudności, by się rozprzestrzeniać. Jeśli nie chcesz, aby Twój krem nawilżający zawierał bakterie, grzyby, pleśń i inne drobnoustroje, możesz przemyśleć swoje stanowisko w sprawie starannie dobranych konserwantów.

Kosmetyki całkowicie pozbawione konserwantów

Podczas gdy produkty do pielęgnacji skóry pozbawione konserwantów lub „całkowicie naturalne” są coraz popularniejsze, prawie wszystkie produkty do pielęgnacji skóry wymagają konserwantów ze względu na zawartość wody. Obecność wody umożliwia bakteriom zanieczyszczenie całego produktu. Ponieważ woda jest zazwyczaj pierwszym składnikiem nawilżających kosmetyków do pielęgnacji skóry, do ochrony produktu przed bakteriami niezbędny jest środek konserwujący.

Konserwanty są szczególnie przydatne w kosmetykach zapakowanych w słoiczek

Czy kiedykolwiek prałaś pod uwagę to, że Twój luksusowy krem w słoiczku może być jak szambo z zarazkami? Przepraszam, że przywołuje taki obraz, ale zanurzanie palców bezpośrednio w kosmetykach zwiększa szanse na rozwój bakterii. Na pewno będziesz potrzebować środków konserwujących, które temu zapobiegną. Sprawdź kosmetyki Hohde, które zapakowane są w tubki lub opakowania z dozownikiem!

Dobra wskazówka dotycząca naturalnych kosmetyków bez konserwantów

Twoje ulubione naturalne produkty do pielęgnacji skóry są pakowane w słoiczki? Przed użyciem umyj ręce. Jeśli to możliwe, użyj narzędzia, takiego jak mała szpatułka, aby wyjąć produkt, zamiast robić to palcami.

Przeciwutleniacze nie są konserwantami

Przeciwutleniacze świetnie chronią przed wolnymi rodnikami, jednak nie są konserwantami. Nie pozwól, aby etykiety kosmetyków wprowadzały Cię w błąd.

Gdy kosmetyki są narażone na działanie tlenu, jak ma to miejsce w przypadku kosmetyków pakowanych w słoiki, może dojść do uszkodzenia i degradacji składników. Ideą przeciwutleniaczy jako konserwantów jest to, że przeciwutleniacze chronią przed utlenianiem. Jednak przeciwutleniaczy używa się, by chronić produkt przed uszkodzeniem przez wolne rodniki, a nie po to, by zapobiegać powstawaniu w nim bakterii.

Co to są przeciwutleniacze, jak działają przeciwutleniacze i czy zapobiegają rozmnażaniu się bakterii w kosmetykach?

Witamina C , witamina E i inne przeciwutleniacze są powszechnie sprzedawane jako naturalne konserwanty, jednak to nie do końca jest prawdą. Ich funkcją jest zwalczanie stresu oksydacyjnego, który pojawia się, gdy w organizmie jest więcej wolnych rodników niż przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze w pielęgnacji skóry zwalczają utlenianie, ale nie zapobiegają niszczeniu kosmetyków przez bakterie. Stosuj przeciwutleniacze w rutynowej pielęgnacji skóry, ale nie polegaj na nich jako na naturalnych konserwantach chroniących kosmetyki.

Dlaczego kosmetyki bez konserwantów nie są zalecane?

Jest wiele produktów, których nie polecamy ze względu na obecność bardzo szkodliwych składników. Podobnie nie zalecamy całkowicie naturalnych produktów do pielęgnacji skóry, które nie zawierają skutecznych środków konserwujących. Nie wszystkie konserwanty są niebezpieczne. Oczywiście istnieje wiele konserwantów, których należy unikać, ale nie oznacza to, że należy ich całkowicie unikać. Gdy w pielęgnacji skóry nie ma skutecznego środka konserwującego, drobnoustroje mogą się namnażać, rosnąć i rozprzestrzeniać. Jeśli trzymasz w lodówce kosmetyki bez konserwantów, wystarczą one na około pięć dni, aż zaczną się psuć.

Całkowicie naturalne kosmetyki, zwykle wykorzystują następujące składniki zamiast konserwantów:

 • Witamina C
 • Witamina E.
 • Inne przeciwutleniacze
 • Ekstrakt z pestek winogron
 • Ekstrakt z rozmarynu

Chociaż są to świetne składniki do pielęgnacji skóry, nie chronią skutecznie przed bakteriami i innymi drobnoustrojami i zanieczyszczeniem kosmetyków.

Co się stanie, jeśli użyjesz kosmetyków bez konserwantów?

Jeśli szkodliwe drobnoustroje dostaną się przez oczy czy usta, możesz napotkać problemy ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Nawet jeśli uważasz, aby nie spożywać produktów do pielęgnacji skóry niezawierających konserwantów, nadal powinnaś uważać na potencjalne rozprzestrzenianie się bakterii i pleśni na skórze, ponieważ może to prowadzić do trądziku i innych bakteryjnych infekcji skóry.

Konserwanty, których należy unikać

Są konserwanty, których należy unikać za wszelką cenę. Niestety najpowszechniejsze konserwanty są najbardziej szkodliwe. Sprawdź dokładnie swoje obecne etykiety kosmetyków, aby uniknąć tych konserwantów.

Zawsze unikaj parabenów w swoich kosmetykach, szczególnie takich jak butyloparaben i propyloparaben. Inne parabeny, których należy unikać, to izobutyloparaben, izopropyloparaben i nazwy składników kończące się na „paraben”.

Bezpieczne konserwanty w kosmetykach

Mamy nadzieję, że już wiesz, że konserwanty są ważnym elementem utrzymania integralności produktów do pielęgnacji skóry. W idealnym świecie konserwanty w kosmetykach nie byłyby konieczne, ale jesteśmy pewni, że istnieje kilka środków konserwujących, które są zarówno bezpieczne, jak i skuteczne.

Jeśli wolisz zwalczać bakterie niż je rozprzestrzeniać, zwróć uwagę na te konserwanty, z których każdy uzyskał w naszych oczach bezpieczną ocenę:

 • Benzoesan sodu — środek konserwujący do żywności i kosmetyków, który ma status ogólnie uznany za bezpieczny
 • Fenoksyetanol — eter używany jako środek zapachowy lub konserwujący, który jest uważany za praktycznie nietoksyczny po spożyciu i niedrażniący po rozcieńczeniu
 • Glikol propylenowy — związek o sprawdzonych właściwościach mikrobiologicznych chroniący przed niepożądanymi mikroorganizmami

Koniecznie sprawdź te konserwanty używane w kosmetykach. Jeśli stosowałeś kosmetyki bez konserwantów lub produkty do pielęgnacji skóry zawierające inne konserwanty (niż wyżej wymienione), prawdopodobnie czas przejść na kosmetyki, które są bezpieczniejsze pod względem używanych w nich konserwantów.

Czy istnieją kosmetyki naturalne bez chemii? Oczywiście, że tak, ale…

Byłabyś bardzo rozczarowany, gdybyś odkryła, że składniki aktywne w twoich kosmetykach bez konserwantów szybko ulegają degradacji i gromadzą się w bakteriach. Dlatego zalecamy, aby zawsze używać produktów do pielęgnacji skóry z bezpiecznymi i skutecznymi konserwantami.

Naturalne kosmetyki bez sls i parabenów z odpowiedzialnymi konserwantami

Środki konserwujące w kosmetykach są nieuniknione ze względu na delikatny charakter preparatów do pielęgnacji skóry i potencjalne zagrożenia dla zdrowia, które mogłyby powstać bez nich. Chcemy, abyś czuła się najlepiej z produktami, które nakładasz na skórę, dlatego odradzamy szkodliwe środki konserwujące, takie jak parabeny, i zalecamy bezpieczne środki konserwujące, które wykonają swoje zadanie ochronne bez stwarzania zagrożenia dla zdrowia.