Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
E-vitamiini_antioksidantti_ruoka-aineet

Witamina E wspomaga ochronę komórek

Witamina E odnosi się do grupy cząsteczek rozpuszczalnych w tłuszczach, która obejmuje cztery różne tokoferole (alfa, beta, gamma i delta tokoferol) oraz cztery tokotrienole.

Witamina E jest niezbędna dla człowieka ze względu na jej właściwości przeciwutleniające, które chronią komórki i kwasy tłuszczowe przed wolnymi rodnikami.

Ze względu na te działanie jest również powszechnie stosowany jako suplement diety.

Tokoferole występują we krwi i tkankach człowieka. Alfa-tokoferol jest najbardziej biologicznie aktywną formą witaminy E. Zawartość witaminy E wyrażona jest jako równoważnik α-tokoferolu (α-TE): 1 α-TE = 1 mg RRR alfa-tokoferolu. ( EFSA 2006 , s. 243–52.)

Potrzeba, dawkowanie i źródła

Podstawową funkcją tokoferoli w tkankach człowieka jest zapobieganie utlenianiu wielonienasyconych kwasów tłuszczowych poprzez wychwytywanie wolnych rodników i oddawanie wodoru.

Z tego powodu wymagane ilości witaminy E i zalecenia dotyczące jej spożycia ustalane są w dużej mierze na podstawie spożycia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Minimalne zapotrzebowanie na witaminę E określa się na 8 mg/dzień dla kobiet i 10 mg/dzień dla mężczyzn. Górna granica bezpiecznego spożycia witaminy E wynosi 300 mg/dzień ( Fińskie wytyczne żywieniowe 2014 ; EFSA 2006 ).

Dobrymi źródłami witaminy E są kiełki pszenicy i olej z kiełków pszenicy, migdały i olej migdałowy, nasiona słonecznika i olej słonecznikowy, orzechy i oleje orzechowe, a także oliwki i oliwa z oliwek.

Bezpieczeństwo witaminy E

Witaminy E nie można uznać za toksyczną nawet w dużych dawkach. Jednakże w niektórych badaniach powiązano dzienną dawkę około 1000 mg z osłabieniem krzepnięcia krwi.

W swoim raporcie z 2006 roku Europejska Agencja Bezpieczeństwa Żywności EFSA ustaliła bezpieczne dzienne spożycie na poziomie 560 mg. Kwotę tę jednak podzielono przez dwie kolejne, aby mieć pewność, że kwota ta nie zostanie przekroczona. Zaokrąglając w górę, bezpieczny dzienny limit spożycia określono na 300 mg. ( EFSA 2006. )

Oświadczenia zdrowotne dotyczące witaminy E

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prowadzi oficjalną listę oświadczeń zdrowotnych różnych środków spożywczych. Na tej liście zebrano zatwierdzone oświadczenia dotyczące różnych substancji, które panel ekspertów EFSA na podstawie ich dowodów naukowych uznaje za praktycznie na tym samym poziomie, co w przypadku leków.

Zatwierdzono jedno oświadczenie zdrowotne dotyczące witaminy E: Witamina E wspomaga ochronę komórek przed stresem oksydacyjnym.

- Tomasz

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Terveempi.fi specjalizującym się w suplementach.

Poprzedni artykuł Najlepszy hummus na świecie
Następny artykuł Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych