Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Alfalipoiinikapseleita lautasilla

Wraz z wiekiem podkreśla się znaczenie kwasu alfa-liponowego

Kwas alfa liponowy to substancja witaminopodobna występująca we wszystkich komórkach organizmu, gdzie przekształca glukozę w energię. Kwas alfa liponowy ma właściwości przeciwutleniające.

Potrzeba, źródła i skutki

Organizm zdrowego młodego człowieka w naturalny sposób wytwarza wystarczającą ilość kwasu alfa-liponowego, jednak wraz z wiekiem jego poziom zaczyna spadać. Wraz z wiekiem podkreśla się znaczenie kwasu alfa liponowego pozyskiwanego z diety. (patrz Park et al. 2014. ) Jednakże w Finlandii Agencja ds. Żywności nie określiła zaleceń dotyczących spożycia kwasu alfa liponowego.

Między innymi drożdże, wątroba, nerki, szpinak, brokuły i ziemniaki zawierają pewną ilość kwasu alfa-liponowego. Jednak np. należy dziennie zjadać kilka kilogramów szpinaku, aby ilość, jaką z niego otrzymasz, była znacząca.

Kwas alfa liponowy jest również powszechnie stosowany jako suplement. W suplementach zastosowano kwas alfa liponowy wytwarzany w laboratorium.

Dzienne dawki produktów zawierających kwas alfa liponowy sprzedawane jako suplementy wynoszą zazwyczaj 200–600 mg kwasu alfa liponowego.

Kwas alfa liponowy jest ważny m.in. z punktu widzenia funkcji śródbłonka ( Park et al. 2014 ; także Tromba et al. 2019 ).

Jak wynika z metaanaliz, kwas alfa liponowy wpływa także na zdolność organizmu do kontrolowania stanu zapalnego, co ma związek z dobrostanem serca i układu krążenia ( Saboori i in. 2018 ; Akbari i in. 2018 ).

Bezpieczeństwo kwasu alfa liponowego

Stosowanie kwasu alfa liponowego jako suplementu diety jest bezpieczne dla zdrowych osób dorosłych w zalecanych dziennych dawkach. Jednakże osoby cierpiące na choroby współistniejące (np. cukrzycę, niedoczynność tarczycy), które przeszły operację, powinny omówić z lekarzem stosowanie suplementów diety.

Na bezpieczeństwo kwasu alfa liponowego wskazuje fakt, że substancję badano także u kobiet w ciąży – grupy docelowej, która tak naprawdę nie jest badana w przypadku suplementów diety podejrzanych o ryzyko (patrz Parente i wsp. 2017) .

- Tomasz

Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Poprzedni artykuł 4 składniki odżywcze ważne dla Twojej skóry i włosów
Następny artykuł Najlepszy hummus na świecie

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych