Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Kurkumahapankaalia kulhossa

Korzyści ze sfermentowanej żywności

Fermentacja oznacza poprawę trwałości żywności poprzez fermentację kwasu mlekowego. Metoda jest stara i znana w wielu różnych kulturach. Fermentacja poprawia wartość odżywczą niektórych produktów spożywczych i zdolność organizmu do wykorzystania ważnych składników. Z tego powodu nie należy unikać produktów fermentowanych, a wręcz je preferować.

W procesie fermentacji powstają różnorodne przetwory warzywne, takie jak ogórki kiszone, kimchi i kapusta kiszona. Inne produkty fermentowane obejmują jogurt, twaróg, ser, maślankę, kefir i wiele serów z produktów mlecznych. Znana wegetarianom Tempe, również wytwarzana z soi, jest fermentowana.

Dobrym przykładem napojów fermentowanych jest kombucha , która jest wytwarzana z zielonej herbaty. Fermentacja jako proces dotyczy także produkcji kawy, herbaty, wina, piwa i czekolady. Jednak najbardziej znaną fermentowaną żywnością w fińskiej tradycji kulinarnej jest chleb żytni pieczony na zakwasie.

Najważniejsza dla jelit jest wszechstronność pożywienia, dzięki czemu spektrum bakterii jest wszechstronne. Produkty fermentowane wzbogacają populację bakterii jelitowych, ponieważ żołądek otrzymuje od nich probiotyki. Stan jelit wpływa natomiast na ogólną wytrzymałość i odporność.

Każdy z nas wie, jak bardzo objawowy żołądek wpływa na codzienne życie.

Jeśli poniżej pępka czujesz się nudny, wiele innych rzeczy również jest trudnych. Zdrowe jelita mają również związek z lepszym nastrojem i samopoczuciem psychicznym.

Kobieta w lesie

Fermentację można także przeprowadzić w domu, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o zachowaniu czystości surowców i narzędzi używanych do konserwacji, np. słoików. Najbardziej bezproblemowym i najłatwiejszym sposobem jest wybranie gotowego produktu wysokiej jakości.

Żołądek może wymagać przyzwyczajenia się do trawienia sfermentowanej żywności, zanim populacja bakterii się wzmocni. Jako dodatki zaleca się początkowo wybierać małe porcje produktów fermentowanych. Kiedy już usta i żołądek się do tego przyzwyczają, może się zdarzyć, że w przyszłości zawsze znajdziesz w lodówce jedno lub więcej sfermentowanych dań. 😄

Kapusta kiszona z kurkumą i burakami

👉🏻 Spróbuj kiszonej kapusty w nowym wydaniu!

Zamów na próbę Kapustę kiszoną z kurkumą firmy Biona lub Kapustę kiszoną z buraków!

Zamów tutaj!

Źródła:
https://suomenterveysravinto.fi/blogi/suoliston-mikrobiota-tasapainoon-ruokavaliolla/
https://sydan.fi/fakta/fermentoidit-elintarvärke-ja-niiden-terveysväktning/
https://www.valio.fi/ruoka/vinkit-fermentointiin/
https://www.terve.fi/artikkelit/fermentointi-hellii-suolistoa

Poprzedni artykuł Dlaczego Kivan Silmän Omega jest odpowiedni także dla Twoich oczu.
Następny artykuł Takie wegetariańskie dania na parze!

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych