Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Nainen suukottaa koiraa_koiran lisäravinteet

6 suplementów przydatnych dla Twojego psa

Szukasz wsparcia dla zdrowia stawów lub dobrego samopoczucia sierści i skóry swojego psa?

Coraz częściej poszukuje się wsparcia dla dobrego samopoczucia psów za pomocą suplementów. W tym artykule przedstawiam sześć suplementów, które wpływają na samopoczucie Twojego psa (przepisy UE odnoszą się do pasz uzupełniających ). Substancje te znajdziesz także w produktach STR Nordic.

1. Kwasy tłuszczowe omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są najczęstszym suplementem podawanym zwierzętom ze względu na ich wielorakie działanie.

Kwasy tłuszczowe omega-3, czyli kwasy n-tłuszczowe, to tłuszcze nienasycone i miękkie. Najbardziej znane kwasy tłuszczowe omega-3 to EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy), które najczęściej pozyskiwane są z oleju rybnego, oraz kwas alfa-linolenowy, czyli ALA. ( Duodecim )

Kwasy tłuszczowe omega-3 korzystnie wpływają na wytrzymałość, zdolność uczenia się i pamięć psa. Wspierają także dobry stan sierści i skóry psa. Nie należy jednak ignorować znaczenia kwasów tłuszczowych omega-3 dla zdrowia stawów, a zwłaszcza mobilności psa.

Ważne jest, aby dbać o kondycję stawów i mięśni psa ćwiczącego agility. Ważne jest, aby dbać o kondycję stawów i mięśni psa ćwiczącego agility.

Wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 badano u psów cierpiących na problemy ze stawami. Jedno badanie przeprowadzono na 38 psach, które podzielono na dwie grupy testowe. Psy z drugiej grupy otrzymywały karmę dla psów uzupełnioną kwasami tłuszczowymi omega-3 z oleju rybnego, a grupa kontrolna otrzymywała karmę regularną.

W tym badaniu po 90 dniach zauważono znaczną poprawę mobilności i nośności u psów, które podczas badania otrzymywały suplementy omega-3. Podobnych efektów nie zaobserwowano u psów z grupy porównawczej. ( Roush i in. 2010 )

W 2016 roku Mehler i wsp. badali wpływ EPA i DHA na dobrostan psów z artretyzmem i zawartość kwasów tłuszczowych w czerwonych krwinkach. W trakcie badania średnia dzienna dawka EPA i DHA wynosiła 68,9 mg na kg masy ciała psa.

Również w tym eksperymencie zaobserwowano znaczną poprawę mobilności w porównaniu z grupą kontrolną. Nie zaobserwowano żadnych większych skutków ubocznych. Naukowcy twierdzą, że dzienne spożycie kwasów tłuszczowych EPA i DHA zwiększa stężenie kwasów tłuszczowych we krwi psa, co ma związek z łagodzeniem problemów ze stawami. ( Mehler i in. 2016 )

Tak proszę! Chcę zamówić produkt Omega-3 Dog!

Omega 3 dla psów

Następnie przedstawiamy kilka składników szczególnie wspierających dobre samopoczucie i ruchliwość stawów psa, które warto stosować jako produkty łączone .

2. Kolagen typu II

Kolagen jest również bardzo przydatnym i popularnym środkiem poprawiającym kondycję stawów psów .

Kolagen to jedno z białek organizmu, które występuje w tkankach podporowych organizmu. Kolagen typu II występuje w chrząstce stawowej. Jego zadaniem jest nadanie złączom elastyczności i trwałości.

Niezdenaturowany kolagen typu II badano w pojedynczym badaniu oraz w połączeniu z glukozaminą i siarczanem chondroityny u psów z zapaleniem stawów.

W badaniu wzięło udział dwadzieścia psów podzielonych na cztery grupy. W badaniu podczas 120-dniowego eksperymentu monitorowano ruchliwość psów, ból stawów oraz parametry wątroby i nerek. Nie zaobserwowano żadnych zmian w stanie stawów psów, które otrzymały placebo.

W trakcie badania ból stawów u psów, którym podano kolagen, znacznie się zmniejszył. Niedenaturowany kolagen typu II, sam lub w połączeniu z glukozaminą i chondroityną, łagodził ból spowodowany zapaleniem stawów i był dobrze tolerowany przez psy bez skutków ubocznych. ( D'Altilio i in. 2007 )

Badanie Gupta i wsp. (2012 ) również pokazuje podobne wyniki w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów, aczkolwiek nieznacznie na korzyść kolagenu typu II w porównaniu z glukozaminą i siarczanem chondroityny.

Z drugiej strony Deparle i wsp. (2004) przeprowadzili eksperyment mający na celu zbadanie wpływu kolagenu typu II na zdrowie stawów dużych psów, ponieważ stwierdzono, że duże rasy mają tendencję do problemów ze stawami.

Wyniki miesięcznego badania wydają się potwierdzać, że codzienne stosowanie kolagenu typu II łagodzi objawy zapalenia stawów bez skutków ubocznych.

3. i 4. Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny

Połączenie siarczanu glukozaminy i siarczanu chondroityny wspiera również zdrowie stawów psa.

Glukozamina to substancja występująca w stawach, która stosowana jest w dwóch różnych postaciach, tj. siarczanu glukozaminy lub chlorowodorku glukozaminy, przy czym ta pierwsza uważana jest za bardziej skuteczną. Siarczan chondroityny jest także naturalnym składnikiem tkanki stawowej. Kilka badań potwierdziło korzystne działanie siarczanu chondroityny na stawy ( Iovu i in. 2008 ).

Badania wykazały wyraźne dowody na wspierające stawy działanie siarczanu chondroityny i siarczanu glukozaminy.

Na przykład Musco i wsp. (2019) przetestowali produkt zawierający siarczan chondroityny i siarczan glukozaminy i stwierdzili pozytywny wpływ na samopoczucie psów, także w odniesieniu do stawów. Wyniki badania mierzono także na podstawie parametrów krwi.

We wspomnianym już badaniu dotyczącym kolagenu połączenie siarczanu chondroityny i glukozaminy zmniejszyło ból spowodowany zapaleniem stawów, ale okazało się skuteczniejsze w połączeniu z kolagenem typu II ( D'Altilio i in. 2007 ).

Aby zmaksymalizować korzyści, często stosuje się substancje wpływające na zdrowie stawów właśnie jako produkty kombinowane.

Starszy pies czerpie korzyści ze stosowania odpowiednio dobranych suplementów. Starszy pies czerpie korzyści ze stosowania odpowiednio dobranych suplementów.

5. Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy, czyli hialuronian, występuje u ssaków w płynie stawowym, dlatego też stosowany jest w suplementach diety wspomagających dobrą kondycję stawów psów.

Kwas hialuronowy stosuje się doustnie, na skórę lub w formie zastrzyku. Chociaż kwas hiarylowy nie był zbyt szczegółowo badany u psów z punktu widzenia zdrowia stawów, niemniej jednak zaleca się go starszym psom w celu utrzymania kondycji stawów, na przykład na stronie internetowej PetMD prowadzonej przez lekarzy weterynarii.

Jednakże w jednym badaniu oceniano iniekcję dostawową zawierającą kwas hiarylonowy z pozytywnymi wynikami u psów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów okolicy biodra ( Carapeba i in. 2016 ).

6. MSM lub metylosulfonylometan

MSM, znany z produktów przeznaczonych dla ludzi, polecany jest także na zdrowie stawów psów.

MSM, czyli metylosulfonylometan, jest również znany jako siarka organiczna. Metylosulfonylometan występuje naturalnie u ludzi, zwierząt i roślin.

MSM to jedna z najczęściej stosowanych substancji wspomagających zdrowie stawów, polecana także na stronie PetMD . Wspomniana strona odnosi się do potencjalnych właściwości przeciwutleniających, przeciwzapalnych i wspierających tkankę łączną MSM.

W ramach produktu łączonego MSM wzmacnia kondycję stawów Twojego psa.

Właściciele psów powinni wziąć pod uwagę różne potrzeby ras psów w zakresie zdrowia stawów. Właściciele psów powinni wziąć pod uwagę różne potrzeby ras psów w zakresie zdrowia stawów.

Interpretując badania substancji wpływających na zdrowie stawów psów, warto pamiętać, że psy, które w nich uczestniczyły, prawie zawsze cierpią na jakiś stopień choroby stawów zdiagnozowanej przez lekarza weterynarii.

Podawanie psu pasz uzupełniających można uznać za rozsądny środek zapobiegawczy, zwłaszcza jeśli pies jest zestresowany czynnikami hodowlanymi lub dziedzicznymi.

Wybór odpowiedniej paszy uzupełniającej może stać się dla właściciela istotny w miarę starzenia się psa lub na przykład jego częstego ruchu.

Preferowane jest również stosowanie pasz uzupełniających, ponieważ są one łagodniejsze niż środki przeciwbólowe.

Na podstawie badań zebranych w tym artykule stwierdzono, że omawiane substancje wpływające na zdrowie stawów nie mają żadnych skutków ubocznych.

- Annika

Tak proszę! Chcę zamówić produkt Nivel 5 Dog!

Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Poprzedni artykuł Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych