Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Koliini_molekyylikuva

Cholina jest potrzebna do wielu rzeczy

Cholina to warunkowo niezbędny dla organizmu mikroelement, który budową przypomina witaminy z grupy B, ale który nie jest bezpośrednio klasyfikowany jako witamina.

Szczególnie osoby planujące ciążę, kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz osoby stosujące dietę wegetariańską powinny zwrócić uwagę na spożycie choliny. Wiele multiwitamin nie zawiera choliny.

Efekty, źródła i dawkowanie

Cholina jest ważna dla funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Jego pochodne fosforu znajdują się w nerwach i tkance mózgowej.

Cholina reguluje m.in. pamięć, nastrój i kontrola mięśni. Jest także ważnym budulcem błon komórkowych, co wpływa na komunikację pomiędzy komórkami.

Cholina odgrywa także ważną rolę w metabolizmie homocysteiny w organizmie, który utrzymuje wraz z kwasem foliowym, witaminą B6 i witaminą B12.

Dobrymi źródłami choliny są mięso, jaja, drób, ryby i nabiał pochodzenia zwierzęcego, ale ziemniaki, brukselka, brokuły i kalafior również zawierają cholinę.

Według badań dobrym źródłem choliny są zwłaszcza jaja, mleko i mięso.

Szczególnie osoby stosujące dietę roślinną powinny zwracać uwagę na odpowiednią podaż choliny. (patrz Derbyshire 2019 , Nutraingredients ; także NIH .)

W Finlandii Agencja ds. Żywności nie ustaliła oficjalnych zaleceń dotyczących spożycia choliny, ale zgodnie z oświadczeniem Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dorośli i młodzież w wieku 15–17 lat powinni otrzymywać 400 mg choliny dziennie.

Zaleca się 160 mg choliny dziennie dla dzieci w wieku 7-11 miesięcy i 140-340 mg dla dzieci w wieku 1-14 lat. Spożycie choliny jest szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i karmiących piersią: zaleca się dla nich 480 mg i 520 mg choliny dziennie. ( EFSA 2016. )

Kobieta w ciąży potrzebuje choliny.

Bezpieczeństwo choliny

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie ustalił górnej granicy bezpiecznego spożycia choliny, jednak w Stanach Zjednoczonych ustalono następujące górne granice bezpiecznego dziennego spożycia (UL) dla choliny: 1 g dziennie dla dzieci w wieku 1- 8 lat 2 g dziennie dla 9-13 lat, 14-18 lat 3 g dziennie i dla powyżej 18 lat 3,5 g dziennie ( Narodowy Instytut Zdrowia, tabela 3 ; zob. także EFSA 2016, „2.2 .2.2 Nadmiar” ).

Dzienne dawki preparatów cholinowych zawierają zazwyczaj kilkaset miligramów choliny, zatem nie ma ryzyka przedawkowania. Warto zaznaczyć, że większość preparatów multiwitaminowych nie zawiera choliny , dlatego uzasadnione jest stosowanie osobnego preparatu.

Oświadczenia zdrowotne choliny

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) prowadzi oficjalną listę praw do oświadczeń zdrowotnych dotyczących różnych środków spożywczych. Na tej liście zebrano zatwierdzone oświadczenia dotyczące różnych substancji, które panel ekspertów EFSA na podstawie ich dowodów naukowych uznaje za praktycznie na tym samym poziomie, co w przypadku leków.

Cholinie przyznano trzy oficjalne oświadczenia zdrowotne. Według nich cholina wspomaga prawidłowy metabolizm homocysteiny, prawidłowy metabolizm lipidów i prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

- Tomasz

Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Stosowanie choliny polecane jest szczególnie kobietom.

Poprzedni artykuł Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych