Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Miksi melatoniini on niin tärkeää?

Dlaczego melatonina jest tak ważna?

Melatonina to naturalnie występujący w organizmie hormon, chemicznie podobny do serotoniny, który jest wydzielany głównie przez szyszynkę mózgu.

Melatonina pomaga organizmowi regulować rytm dobowy oraz rytm światła i ciemności. Wewnętrzny zegar organizmu oraz dobowa ilość i jakość światła decydują o tym, ile melatoniny wydziela szyszynka.

Receptory ludzkiego oka, szczególnie wrażliwe na światło niebieskie, wpływają na postrzeganie przez organizm pory dnia.

Zazwyczaj poziom melatoniny zaczyna rosnąć wieczorami po zachodzie słońca. U zdrowych osób pozostają wysokie do czasu zwiększenia się światła.

Przebudzenie następuje wtedy, gdy poziom melatoniny spadnie dostatecznie nisko. Stwierdzono, że niebieskie światło ekranów urządzeń cyfrowych spowalnia wydzielanie w mózgu melatoniny niezbędnej do zasypiania ( Bonmatt-Carrion i in. 2014 ).

Płód i noworodek pobierają całą melatoninę przez łożysko i mleko matki, ponieważ szyszynka rozwija się dopiero później ( Kivelä 1991 ).

Melatonina jest wydzielana najwięcej w okresie przed okresem dojrzewania. Następnie wydzielanie melatoniny ustaje, aż w późnym wieku średnim średnie wydzielanie zaczyna spadać.

Stwierdzono jednak, że wydzielanie melatoniny jest nieco silniejsze i wzrasta rano bardziej u zdrowych osób starszych niż u zdrowych dwudziestolatków ( Duffy i in. 2002 ).

Dostęp i klasyfikacja

Pokarmy takie jak pomidory, oliwki, orzechy włoskie, ryż, jęczmień, truskawki i wiśnie zawierają melatoninę. Wchłonięcie substancji do organizmu powoduje stan relaksu i senności.

Melatoninę stosuje się w lekach i suplementach diety, aby ułatwić zasypianie, pomóc w walce ze stresem związanym z różnicą czasu i wyzwaniami wynikającymi z pracy zmianowej, a także w leczeniu krótkotrwałej bezsenności.

W Finlandii centrum bezpieczeństwa farmaceutycznego i rozwoju Fimea klasyfikuje jako leki preparaty zawierające więcej niż 2 mg melatoniny lub preparaty, których dzienna dawka przekracza tę ilość ( Fimea 2013 ).

Roszczenia zdrowotne

Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności Unii Europejskiej EFSA przyznaje różnym substancjom oświadczenia zdrowotne w oparciu o dane badawcze, co oznacza, że ​​substancja ma pozytywny wpływ na zdrowie. Akceptacja oświadczenia zdrowotnego wymaga ścisłych dowodów naukowych, zatem oświadczenia te wyraźnie wskazują na konsensus społeczności naukowej.

Melatoninie przyznano dwa oficjalne oświadczenia zdrowotne:

• Melatonina pomaga złagodzić indywidualne skutki zmiany strefy czasowej.

• Melatonina pomaga skrócić czas zasypiania.

Bezpieczeństwo melatoniny

Stwierdzono, że melatonina jest bezpieczna u zdrowych dorosłych, gdy jest przyjmowana doustnie przez krótki okres czasu, a także jest bezpiecznie stosowana przez dłuższy czas.

Osoby stosujące melatoninę muszą wziąć pod uwagę działanie wywołujące senność. Produkty melatoninowe mają za zadanie ułatwić zasypianie, dlatego po zażyciu substancji nie należy prowadzić pojazdów ani podejmować prób wykonywania innych czynności wymagających koncentracji i uwagi (por. Partonen 2017 ).

W rzadkich przypadkach działania niepożądane melatoniny mogą obejmować zmęczenie, zawroty głowy lub ból głowy. Osoby cierpiące na niektóre choroby dziedziczne (nietolerancja galaktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy i niedobór laktazy u Lapończyków) lub choroby autoimmunologiczne nie powinny stosować melatoniny ( Huttunen 2017 ).

Osoby cierpiące na wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia krzepnięcia, cukrzycę i depresję, a także pacjenci po przeszczepieniu narządów, powinni omówić stosowanie melatoniny ze swoim lekarzem. Stosowanie produktów zawierających melatoninę w czasie ciąży lub karmienia piersią należy zawsze omówić z lekarzem.

STR Nordic zajmuje się sprzedażą produktów wspierających dobry sen

  Dowiedz się tutaj!

- Tomasz

Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj i w tym artykule.

Poprzedni artykuł Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych