Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Stressinhallinta_nainen joogaa rannalla

Zarządzanie stresem poprawia jakość snu

Wystarczający i wysokiej jakości sen jest podstawową potrzebą człowieka, jednak często stres związany z sytuacją życiową osłabia jakość snu.

Długie dni pracy i ciągły pośpiech w połączeniu z obowiązkami domowymi i życiem rodzinnym mogą powodować stres, który negatywnie wpływa na zasypianie i jakość snu, nawet jeśli istnieje potrzeba wystarczającej ilości snu.

Stres i zły sen łatwo tworzą nieprzyjemny cykl: stres pogarsza jakość snu, a bezsenność zwiększa stres.

Jednakże na jakość snu może wpływać oddziaływanie na czynniki stresogenne w różnych obszarach życia.

Warto zabiegać o regularny rytm dobowy, gdyż „społeczne zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej”, czyli zmęczenie wynikające np. z dużych zmian rytmu pomiędzy życiem codziennym a weekendami, niepotrzebnie obciąża organizm ( Forbush i in. 2017 , s. A396). –397).

Z drugiej strony należy unikać nadmiernego monitorowania, gdyż brak snu osłabia koncentrację, pamięć i sprawność umysłową ( Alhola i Polo-Kantola 2007 ), co może dodatkowo zwiększyć stres.

stres i sen

Dzielenie się zmartwieniami z bliskimi, regularne ćwiczenia, czytanie i unikanie gorących rozmów w mediach społecznościowych i nadmiernego spożycia alkoholu mogą również pomóc obniżyć poziom stresu.

Chociaż oglądanie filmów, seriali i filmów w Internecie może odwrócić uwagę od zmartwień, należy ich unikać także przed pójściem spać, ponieważ niebieskie światło ekranów urządzeń utrudnia zasypianie ( Bonmati-Carrion 2014 ).

Możesz także wpływać na poziom stresu, ustalając realistyczne oczekiwania wobec siebie i innych w życiu zawodowym. Należy także pozwolić na błędy. Nadzorowanie pracy może być pomocne w sytuacji, gdy obciążenie pracą wydaje się zbyt duże lub zadania są niejasne.

Humor może znacznie zmniejszyć stres. Nie każdy stres jest dla danej osoby zły, ale powinieneś nauczyć się radzić sobie ze stresem. Świetnie wpływa także na jakość snu. ( Mattila 2018. )

Niektóre suplementy adaptogenne i uspokajające, takie jak ashwagandha , korzeń róży i melatonina , mogą również wspomagać radzenie sobie ze stresem i dobry sen.

- Tomasz

STR Nordic sprzedaje produkty wspierające radzenie sobie ze stresem i jakość snu

  Zamów tutaj!


Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Poprzedni artykuł Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych