Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Tyrniöljypullot ja tyrnimarjoja_Kuivan Silmän Omega

Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

Rokitnik zwyczajny ( Hippophae , którego najczęstszą odmianą jest Hippophae rhamnoides ) to pomarańczowa jagoda, która powszechnie rośnie w Eurazji.

Rokitnik jest rośliną bardzo odporną, tolerującą zarówno suszę, sól, jak i powodzie. Szczególnie dba jednak o to, aby docierało do niego światło słoneczne – nie znosi cienia nawet od strony północnej. Rokitnik był chroniony w Finlandii do 2006 roku, ponieważ zależało mu na zachowaniu dzikich krzewów rokitnika.

Rokitnik zawiera znaczne stężenie witamin C i E, które są naturalnymi przeciwutleniaczami.

Rokitnik zawiera więcej witaminy C niż jakakolwiek inna jagoda (wielokrotnie w porównaniu na przykład z pomarańczą), a pod względem witaminy E tylko lakier może osiągnąć ten sam poziom.

Rokitnik zawiera także witaminę B2, czyli ryboflawinę, która jest szczególnie ważna dla trawienia, zdrowia skóry, błon śluzowych i oczu.

Olej i sok

Sok wyciśnięty z rokitnika stojącego dzieli się na trzy warstwy.

Górna warstwa pozostaje grubą, pomarańczową, kremową warstwą.

Warstwa środkowa to typowa dla rokitnika warstwa tłuszczowa, zawierająca dużo nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Sok i osad owocowy pozostają w dolnej warstwie.

Dolna warstwa stosowana jest głównie w artykułach spożywczych, natomiast dwie górne warstwy są szczególnie przydatne w kremach leczniczych i kosmetykach ze względu na zawarte w nich kwasy tłuszczowe i właściwości zdrowotne.

Rokitnik zawiera olej.

Olej z rokitnika, najcenniejszy składnik rokitnika

Rokitnik zwyczajny zawiera dużo oleju jako jagoda. Najbardziej poszukiwanym i cennym składnikiem rokitnika jest olej.

Rokitnik zawiera olej, w zależności od gatunku, od 2,1 do 5,9% całkowitej masy. Zawartość oleju w najpopularniejszej i znanej odmianie rhamnoides wynosi 3,5%. W przypadku odmiany Rhamnoides w nasionach znajduje się 13% oleju, a w miękkiej części jagód 2,8%. ( Larmo 2011 .) W liściach krzewu rokitnika znajduje się również olej.

Olej rokitnikowy jest szczególnie wysokiej jakości ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych. W normalnej zachodniej diecie stężenie kwasów omega-6/omega-3 wynosi 10/1, natomiast według wielu zaleceń proporcja kwasów omega-6 powinna być mniejsza.

Jeśli dostarczysz za dużo kwasu omega-6, jego niekorzystne skutki wyjdą na pierwszy plan. W oleju rokitnikowym zawartość kwasów omega-6/omega-3 wynosi 2/1 lub nawet więcej, dlatego tłuszcze rokitnika są również wyjątkowej jakości w porównaniu do innych tłuszczów roślinnych. ( Larmo 2011. )

Rokitnik zawiera również rzadki kwas tłuszczowy omega-7, kwas palmitynowy. Olej otrzymywany z miazgi rokitnika zawiera około 65% jednonienasyconego kwasu palmitynowego i nasyconego kwasu palmitynowego. Około 70% oleju z nasion składa się z kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego. ( Yang i Kallio 2001. )

Rokitnik zwyczajny i zespół suchego oka

Olejek rokitnikowy stosowano szczególnie przy suchych oczach.

Zagadnienie to badano także w Finlandii, na Uniwersytecie w Turku ( Larmo i in. 2010 ; Larmo 2011 ). W porównaniu do grupy placebo, olej rokitnikowy znacząco pomógł w zimowym podrażnieniu oczu (przykładowo intensywne zaczerwienienie miało 36% grupy kontrolnej, ale 6% osób, które otrzymały olej rokitnikowy).

Stwierdzono także, że rokitnik poprawia samopoczucie skóry, błon śluzowych i oczu, co wykazano w kilku badaniach.

Dry Eye Omega zawiera olej z rokitnika zwyczajnego.

Olej rokitnikowy warto włączyć do diety w jakiejś formie.

Od STR Nordic możesz go wygodnie otrzymać w postaci kapsułki w produkcie Kuivan Silmän Omega.

  Poznaj tutaj Kivan Silmän Omega!

Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Poprzedni artykuł Witamina E wspomaga ochronę komórek

Uwagi

Anneli - 13 marzec, 2023

Olen käyttänyt tyrnikapseleita syksystä kevääseen ja saanut apua kuiviin silmiin. Paras apu tuli samalla kuin huomaamatta sormenpääihottumaan, johon eivät auttaneet mitkään voiteet, kortisoni eikä edes protopic.

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych