Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Unirytmi vaikuttaa elämänlaatuun

Rytm snu wpływa na jakość życia

Potrzeba snu człowieka jest kwestią indywidualną i wynika z czynników genetycznych, medycznych i środowiskowych. Niektórzy dorośli uważają, że wystarczy im sześć godzin snu, inni natomiast potrzebują ośmiu godzin snu każdej nocy, aby sprostać wyzwaniom codziennego życia. Naukowcy zalecają dorosłym co najmniej siedem godzin snu w nocy, ale więcej niż dziewięć godzin snu może być korzystne dla młodszych osób oraz osób cierpiących na brak snu lub choroby ( Watson i in. 2015 ). Zapotrzebowanie na sen małego dziecka waha się od 14–17 godzin u noworodka do 9–11 godzin u dziecka w wieku 6–13 lat. Dobrze byłoby również, aby nastolatki spały co najmniej osiem godzin na dobę ( Hirshkowitz i in. 2015 ).

Brak snu powoduje problemy

Jednak wielu śpi za mało. W przypadku osób żyjących w szczytowym okresie życia może to wynikać z faktu, że po długim dniu pracy rozpoczynającym się wcześnie rano powinien znaleźć się czas na hobby, opiekę nad dziećmi i domem. Własny czas często jest ograniczany przez nocny sen. Jednak problemy mogą wynikać z braku snu. Zmęczenie powoduje drażliwość zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Badania wykazały również, że brak snu może prowadzić do spadku koncentracji, pamięci i ogólnej sprawności umysłowej ( Alhola i Polo-Kantola 2007 ). Nawet osoba, która nie cierpi na ciężką bezsenność, może stać się ślepa na szkodliwe skutki nawyków związanych ze snem.

śpiący mózg

Społeczne zmęczenie spowodowane zmianą strefy czasowej może stać się problemem

Na problemy spowodowane zbyt małą ilością snu możesz znacząco wpłynąć sam. Dobry sen nie jest możliwy bez regularnego rytmu dobowego, w którym kładziesz się i budzisz mniej więcej o tej samej porze każdego dnia tygodnia. Wiele osób może sobie wyobrazić, że po ciężkim tygodniu pracy, w piątki i soboty warto nie spać do późnych godzin nocnych, bo wczesna pobudka czeka dopiero w poniedziałek. Nawet w weekendy warto jednak zadbać o to, aby różnica w porównaniu z codziennością nie była zbyt duża. Badania mówią o „społecznym zmęczeniu spowodowanym zmianą strefy czasowej”, które odnosi się do trudności w powrocie do codziennego rytmu po obejrzeniu w weekend ( Forbush i in. 2017 , s. A396–397).

Naturalne sposoby na poprawę jakości snu

Regularny rytm snu można poprawić naturalnymi sposobami, na przykład unikając kawy i innych napojów zawierających kofeinę po wczesnych godzinach popołudniowych. Wieczorem zawsze staraj się maksymalnie uspokoić. Nie jest dobrym pomysłem rozpoczynanie rozmów o stresujących rzeczach pod koniec wieczoru.

Spokojna i chłodna sypialnia oraz, w razie potrzeby, zatyczki do uszu i maska ​​do spania również pomogą zasnąć, choć niekoniecznie pomogą, jeśli cały wieczór spędzimy przed telewizorem, laptopem, tabletem czy telefonem komórkowym. Powinieneś iść spać, kiedy jesteś zmęczony, ale nie powinieneś czekać na zmęczenie, wpatrując się w jasne ekrany. Stwierdzono, że niebieskie światło ekranów urządzeń cyfrowych spowalnia wydzielanie „hormonu snu” melatoniny w mózgu ( Bonmati-Carrion i in. 2014 ). Zatem nawet nudna książka jest lepszym towarzyszem łóżka niż smartfon.

Niektóre suplementy diety, takie jak melatonina , ashwagandha i korzeń róży, mogą wspomagać dobry sen.

W STR Nordic znajdziesz produkty poprawiające jakość snu i radzenie sobie ze stresem

  Dowiedz się tutaj!

- Tomasz

Artykuł powstał we współpracy z Terveempi.fi , serwisem specjalizującym się w suplementach.

Poprzedni artykuł Czy wiesz, jaki jest najcenniejszy składnik rokitnika?

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych