Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Nainen pohtii mitä vihanneksia ottaisi

Organiczne czy regularne?

Wiele osób przestaje kupować produkty organiczne, ponieważ uważają, że są droższe niż zwykłe produkty. Czy jednak rozsądniej byłoby preferować produkty organiczne pomimo ceny? Tutaj wymieniliśmy kilka aspektów związanych z żywnością ekologiczną.

Co to jest organiczne?

Żywność ekologiczna jest produkowana ekologicznie. W produkcji organicznej stosuje się jak najmniej syntetycznych pestycydów i nawozów chemicznych. Celem gospodarstw ekologicznych jest utrzymanie żyzności gleby poprzez sprzyjanie płodozmianowi i umożliwianie zwierzętom hodowlanym zachowań typowych dla gatunku.

Dlaczego nie cała żywność jest ekologiczna?

W produkcji konwencjonalnej produkcja jest maksymalizowana i zwiększana w sposób, który nie jest stosowany w produkcji organicznej. Stosowanie pestycydów w uprawie zabezpiecza plony. Zwiększenie efektywności produkcji obniża cenę żywności i poprawia jej dostępność przez cały rok.

Smak

Proste i dla wielu ostatecznym powodem wyboru jest smak.

Według wielu organiczne smakuje lepiej.

Nie przychodzi to do głowy, jeśli nie jesteś zaznajomiony z wykorzystaniem produktów organicznych. Oczywiście należy tutaj zaznaczyć, że produkty organiczne sprawdzają się najlepiej w zależności od pory roku. Produkcja jest w większym stopniu zależna od cyklu natury, dlatego jakość jest najwyższa, gdy warunki są idealne. Produkty sezonowe często można rozpoznać po tym, że są tańsze i mają dobrą dostępność.

Ekologia

Na sprawę można spojrzeć z różnych perspektyw. Jeśli chodzi o ograniczenie wpływu i emisji na klimat, żywność ekologiczna jest rozsądnym wyborem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli żywność ekologiczna jest zbliżona do tej, która została wyprodukowana. Jest jednak zwykle droższy i z drugiej strony taka opcja nie zawsze jest dostępna.

Nie jest jasne, czy lepiej kupić zwykły miód, produkowany w pobliżu, czy zagraniczny miód organiczny.

Wybór polega również na tym, czy kupić organiczne jagody w sklepie, czy zebrać jagody z pobliskiego lasu, który nie jest certyfikowanym obszarem zbiórki ekologicznej.

Cena

Organiczne są zwykle droższe. Chodzi o wybór wartości. W co chcesz inwestować finansowo? Zmiana nawyków i zwiększenie spożycia żywności organicznej może być trudne, ponieważ wtedy zostaje mniej pieniędzy na inne cele. Pytanie nie jest proste, zwłaszcza dla osoby o niskich dochodach. A często wybór nie jest nawet możliwy. Jeśli jednak poziom dochodów umożliwia dokonywanie wyborów opartych na wartościach faworyzujących produkty organiczne, istnieje ku temu wiele dobrych powodów.

Zdrowie

Kto chciałby gromadzić w swoim organizmie metale ciężkie, pestycydy i dodatki?

Chociaż produkcja żywności jest dokładnie kontrolowana, faktem jest, że istnieją różnice między żywnością ekologiczną i konwencjonalną pod względem zawartych w niej substancji. Wiele substancji gromadzących się w organizmie człowieka może powodować problemy zdrowotne. Z drugiej strony na zdrowotność żywności wpływa wiele innych czynników niż metoda jej wytwarzania, takich jak skład diety i sposób przygotowania żywności. Z reguły żywność ekologiczna jest czystsza i dlatego często jest najbezpieczniejszym wyborem. Organicznie należy kupować przede wszystkim owoce i warzywa, które można jeść ze skórką.

Na szczęście wybór i dostępność żywności organicznej stale rośnie. Miejmy nadzieję, że spowoduje to również obniżenie cen i umożliwi coraz większej liczbie osób wybieranie produktów ekologicznych.

Przekąski też mogą być organiczne!

  Ciesz się tym!

Źródła:
Pro organiczne. Co sprawia, że ​​produkty naturalne są organiczne? https://proluomu.fi/mita-on-luomu/mika-tekee-ruuasta-luomua/mika-tekee-luonnonproductiesta-luomua/
Etykieta organiczna. Często Zadawane Pytania. https://luomumerkki.fi/usein-kysytyt-sögmenet/
Agencja Żywności. Rośliny organiczne. https://www.ruokavirasto.fi/teemat/luomu/luomumaatilat/luomukasvit/
Fińskie odżywianie zdrowotne. Juhana Harju. Dieta łącząca zdrowie i ekologię. https://suomenterveysravinto.fi/blogi/ruokavalio-jossa-terveellyss-ja-ekologisuus-yhdistyvat/
Poprzedni artykuł Suche oczy: przyczyny i leczenie
Następny artykuł Wchłanianie suplementów diety

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych