Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Nainen kädessään valkoinen biotiinitabletti

Wchłanianie suplementów diety

Każdy składnik odżywczy zachowuje się inaczej w organizmie. Najlepszy stosunek jakości do ceny uzyskasz, zażywając suplementy diety, maksymalizując wchłanianie zawartych w nich składników odżywczych. Ale co w takim razie wpływa na wchłanianie?

Rodzaj i właściwości składników odżywczych

Często pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, która ma wpływ na wchłanianie składników odżywczych, jest rozpuszczalność witamin w wodzie lub tłuszczach. Wiele osób przyjmuje suplementy diety rano, popijając wodą. To dobry sposób, ponieważ witaminy rozpuszczalne w wodzie potrzebują wody, aby się wchłonęły.

Stosowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie jest łatwe i bezproblemowe, gdyż niewykorzystane przez organizm substancje wydalane są w nadmiarze z moczem. Ryzyko przedawkowania jest zatem bardzo małe. Z drugiej strony oznacza to, że te składniki odżywcze należy pozyskiwać codziennie. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to witaminy z grupy B i witamina C.

Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach to witaminy A, D, E i K. Do wchłonięcia potrzebują tłuszczu, dlatego należy je przyjmować z jedzeniem. Jedzenie powinno zawierać trochę tłuszczu. Nie potrzeba jednak dużej ilości tłuszczu i dobrze jest mieć jego miękką jakość, na przykład oliwę z oliwek z pierwszego tłoczenia .

Mężczyzna na śniadaniu

Czy ma znaczenie, kiedy bierzesz suplementy?

Nie musisz codziennie rano zażywać suplementów diety. Zwłaszcza jeśli nie jesz obfitego śniadania, bo spożycie go na pusty żołądek może podrażnić wrażliwy żołądek. Suplementy diety można doskonale przyjmować na przykład podczas lunchu. Oczywiście poranek jest dla wielu najbardziej naturalną porą i dzięki niej łatwiej ją zapamiętać.

Suplementy diety wpływające na trawienie zwykle przyjmuje się wraz z głównym posiłkiem dnia, przed lub po nim. Przykładowo bakterie kwasu mlekowego należy przyjmować wraz z posiłkiem, aby kwas solny w żołądku ich nie zniszczył.

Najlepsze korzyści ze stosowania niektórych suplementów diety można uzyskać dzieląc dawkę na dwie części, jedną rano i drugą wieczorem. Zapewnia to równomierny efekt przez całą dobę. Dobrym przykładem takiego produktu jest ashwagandha , która z drugiej strony wpływa na energię i uspokaja.

Magnez należy przyjmować wieczorem, gdyż może powodować lekkie zmęczenie. Efekt ten, przyjmowany wieczorem, jest mile widziany i może pomóc w zasypianiu. Najlepszy czas na magnez to wczesny wieczór, ponieważ wtedy działanie uspokajające może nastąpić jeszcze przed pójściem spać. Magnez jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego należy go przyjmować popijając wodą.

Kobieta w ciąży powinna przyjmować suplementy diety wieczorem, jeśli cierpi na nudności.

Z jedzeniem czy bez?

Preparaty zawierające wapń należy zazwyczaj przyjmować z posiłkiem. Rozsądnie jest unikać jednoczesnego spożywania produktów zawierających kwas szczawiowy, takich jak rabarbar i szpinak. Ponadto duże ilości pełnych ziaren lub roślin strączkowych w tym samym posiłku mogą upośledzać wchłanianie wapnia, magnezu, cynku i żelaza ze względu na zawarte w nich fityniany.

Suplementy diety zawierające żelazo należy przyjmować na czczo, popijając sokiem zawierającym witaminę C. Jeśli nie jest to odpowiednie dla żołądka, można je przyjmować między posiłkami. Nie należy jednak łączyć żelaza z napojami zawierającymi kofeinę i wapń, a nawet z kawą, herbatą czy kakao bez kofeiny, gdyż zawarte w nich związki fenolowe utrudniają wchłanianie.

Cynku i żelaza nie należy przyjmować jednocześnie, gdyż żelazo może osłabiać wchłanianie cynku. Obfite pocenie powoduje wydalanie większej ilości cynku z organizmu, więc suplementacja cynku może okazać się przydatna dla osoby, która stale się poci. Cynk również nie jest magazynowany w organizmie, dlatego istotne jest jego codzienne dostarczanie z pożywieniem.

Multiwitamina dla kobiet i fińskiego odżywiania zdrowotnego

Jak przyjmować multiwitaminę i inne produkty złożone?

W przypadku produktów kombinowanych zawierających kilka składników o różnych właściwościach nieuchronnie trzeba pójść na kompromis. Na przykład produkt multiwitaminowy zawiera kilka składników odżywczych, ale często nie jest to zbyt duża ilość żadnego z nich.

Dlatego warto zastanowić się, czy nie chcemy zwiększyć wchłaniania składników odżywczych poprzez przyjmowanie bardziej konkretnych produktów, zawierających więcej składników aktywnych. Jednocześnie można lepiej wpłynąć na wchłanianie każdego składnika.

Ostatecznie ciało każdego człowieka jest wyjątkowe, jeśli chodzi o wchłanianie. Wchłanianie produktu wysokiej jakości jest stosunkowo dobre niezależnie od sytuacji. Nie powinieneś tracić zdrowia psychicznego, niewolniczo stosując się do określonej, dokładnej formuły. Najważniejsze to codziennie stosować suplementy diety 😊

Poprzedni artykuł Organiczne czy regularne?
Następny artykuł 5 ważnych rzeczy na temat stosowania suplementów diety

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych