Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Nainen pitelee omenaa

Czy emocje można regulować jedzeniem?

Jedzenie na pocieszenie je się, gdy ma się ochotę na coś znajomego i, jak sama nazwa wskazuje, pocieszającego. Nie zawodzi i nie powoduje przykrych doznań smakowych. Dla niektórych komfortowym jedzeniem jest czekolada i cukierki, dla innych jest to jedzenie znane z dzieciństwa. Jedzenie poprawiające nastrój zwykle kojarzy się z jedzeniem emocjonalnym, co jest postrzegane jako bardzo negatywny, zły nawyk. Czy jednak emocjonalne jedzenie jest po prostu czymś złym, czego należy się pozbyć?

Do sprawy można podejść przyglądając się mechanizmom wbudowanym w człowieka. Na nastrój i stan człowieka wpływa wiele czynników. Jeśli myśleć zdroworozsądkowo, zrozumiałe jest, że dobrze jest zachować równowagę w różnych obszarach życia, aby umysł też mógł czuć się dobrze.

Widok z góry kobiety z notatnikami

Wiele osób dokucza przepełniony kalendarz, a stres objawia się zmęczeniem fizycznym.

Wytrzymałość psychiczna i fizyczna idą w parze. I dlatego na przykład aktywność fizyczna i aktywność fizyczna są postrzegane jako coś poprawiającego nastrój. Jest to również fakt potwierdzony badaniami. Ćwiczenia uwalniają hormony przyjemności do ludzkiego mózgu. Ale co z jedzeniem?

Dobra dieta w naturalny sposób pomaga poradzić sobie z wysiłkiem fizycznym, gdyż organizm potrzebuje wystarczającej ilości energii do swoich działań. Wszechstronna dieta i wspomagające ją suplementy diety dostarczają organizmowi składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania.

Ostre oddzielenie od siebie aspektów dobrostanu fizycznego i psychicznego człowieka nie sprawdza się, ponieważ człowiek jest całością, w której prawie wszystko wpływa na wszystko.

Chociaż trudno jest określić, gdzie u człowieka znajdują się emocje, jest całkiem oczywiste, że do myślenia potrzebujemy funkcjonującego mózgu. Na dobre samopoczucie mózgu wpływa między innymi odpowiednia podaż kwasów tłuszczowych, ponieważ ten narząd myślący w naszej głowie składa się w dużej mierze z tłuszczu. Z drugiej strony potrzebujemy mózgu i zdolności myślenia, aby regulować emocje i dokonywać wyborów.

Batony czekoladowe są kuszące

Jeśli umysł stąpa po ziemi, możemy zdecydować, czy zjemy ten zawsze kuszący czekoladowy sen, czy też co zrobimy.

Nie zaleca się jedzenia jako sposobu na regulację emocji, ponieważ emocje zwykle prowadzą nas do niezdrowych opcji. W tym przypadku osoba działa spontanicznie i impulsywnie. Pragnienia są wiadomością płynącą z mózgu, że coś jest potrzebne. I to właśnie tutaj wiele różyczek kieruje się prosto na półkę ze słodyczami w sklepie.

Działanie tłumaczy się tym, że mózg nauczył się, że cukier sprawia przyjemność. Cukier szybko podnosi poziom cukru we krwi, co jest odbierane jako orzeźwiające i przyjemne. Nie zapewnia to jednak długotrwałej ulgi, a sygnał mózgu o potrzebie cukru zostaje wzmocniony. Taki cykl oczywiście nie prowadzi do wzrostu dobrostanu.

Rozwiązaniem niekoniecznie jest próba uciszenia uczuć.

Nasze ciało jest mądre w tym sensie, że komunikuje nam nasze potrzeby. Jeśli więc po złym dniu masz ochotę zjeść czekoladę, nie czuj się z tego powodu winny. Chęć pocieszenia się i czerpania przyjemności nie jest niczym złym. Ale gdzie i jak szukać przyjemności, to najważniejsze pytanie.

Możemy nauczyć nasz mózg lubić nowe rzeczy. Kiedy przychodzi nam na myśl niezdrowe, komfortowe jedzenie, możemy wybrać coś pożywnego. Stopniowo nowy model reakcji staje się silniejszy, a osoba zaczyna pragnąć rzeczy, które mają korzystne konsekwencje dla dobrego samopoczucia. Oczywiście proces ten wymaga cierpliwości i życzliwości.

Po wysiłku możemy jednak ufać, że nasze nowe myśli poprowadzą nas na zdrową ścieżkę. W przyszłości jako pocieszenie będziesz wybierać naturalnie zdrowe dania. Oczywiście warto pamiętać, że marchewki nie należy jeść na kilogramy. Czyli umiar we wszystkim.

Kobieta z marchewką w ustach

W idealnej sytuacji człowiek je żywność, z której czerpie potrzebne mu składniki odżywcze i jednocześnie sprawia mu to przyjemność.

Jedzenie może stać się źródłem przyjemności przy każdym posiłku, zamiast wykorzystywać jedzenie do wyciszania negatywnych emocji. Zatem zdrowy związek z jedzeniem nie oznacza, że ​​nie powinniśmy czerpać przyjemności z jedzenia, ale raczej, że dokonując mądrych wyborów, zaspokajamy potrzeby naszego ciała i umysłu.

Ci, którzy jedzą pożywne jedzenie, mają dobry punkt wyjścia, aby przetrwać burze życiowe i falę emocji, ponieważ mózg ma wtedy wystarczającą zdolność do myślenia o tym, co powoduje zamęt emocji. Jedzenie może zatem na dłuższą metę przywrócić równowagę w Twoim życiu emocjonalnym, zamiast sięgać po niego wtedy, gdy jest to najbardziej potrzebne.

W tym przypadku można nawet powiedzieć, oczywiście w dosadny sposób, że można i należy wykorzystywać jedzenie do regulacji emocji.

-Annika

Źródła:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20329590/
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/exerccising-to-relax

Szukasz zdrowego, komfortowego jedzenia? Zobacz artykuł o zdrowych smakołykach tutaj .

Życie Cię przytłacza i stresuje?

Zamów Ashwagandhę.

  Dowiedzieć się

Poprzedni artykuł Makieta x 3
Następny artykuł Chleb owsiany

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych