Przejdź do treści
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
HOHDE - kosmetyki naturalne z Finlandii
Naisen vatsa ja sydänkuvio käsillä

Wskazówki dotyczące dobrego samopoczucia żołądka

Zdrowie żołądka jest pod wieloma względami podstawą dobrego samopoczucia całego organizmu. Znaczenie prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego i dobrego samopoczucia żołądka często zauważamy dopiero wtedy, gdy coś jest nie tak. Można zapobiec tym momentom, stosując się do poniższych wskazówek.

ODPOWIEDNIE SPOŻYCIE BŁONNIKA

Błonnik jest ważny dla funkcjonowania żołądka. Często mówimy o produktach pełnoziarnistych jako o dobrym źródle błonnika, ale nie wszystkie z nich są koniecznie odpowiednie dla wrażliwych żołądków. Najlepiej tolerowanym zbożem jest owies, gdyż zawiera rozpuszczalny błonnik, który wspomaga pracę jelit. Zaletą płatków owsianych jest to, że nadają się także dla osób chorych na celiakię.

Inne bezglutenowe źródła błonnika obejmują babkę płesznik i różne nasiona. Z nasion, zwłaszcza tych, które tworzą z płynem żel, skutecznie wspomagają pracę żołądka. Nasiona lnu lub nasiona chia namoczone przez noc rano uspokajają żołądek i zapewniają dobry początek dnia.

Preferowanie warzyw, owoców i orzechów również poprawia spożycie błonnika.

DOBREJ JAKOŚCI BAKTERIE

Kilka warzyw i owoców zawiera ważne składniki odżywcze dla żołądka i sprzyja wzrostowi dobrej jakości drobnoustrojów w jelitach. Takie substancje spożywcze, które wspomagają zdrowie jelit, nazywane są prebiotykami.

Produkty na zdjęciu wspierają naturalne bakterie w żołądku.
Produkty na zdjęciu wspierają naturalne bakterie w żołądku.

Spośród produktów mlecznych warto wybierać opcje fermentowane, takie jak maślanka czy jogurt naturalny. Słodziki i cukier mogą podrażniać żołądek, dlatego dobrze jest ich unikać.

Bakterie w żołądku można skutecznie wspierać preparatem bakterii kwasu mlekowego przyjmowanym po posiłkach, który wspomaga sprawną pracę układu trawiennego.

  Zamów tutaj!

NAPOJE ODPOWIEDNIE DLA ŻOŁĄDKA

Po jedzeniu możesz także uspokoić żołądek filiżanką herbaty miętowej lub imbirowej . Z drugiej strony wypicie wody do posiłku może powodować uczucie dyskomfortu. Woda wypijana pomiędzy posiłkami korzystnie wpływa na kondycję żołądka.

Inne napoje łagodzące żołądek to na przykład zielona herbata oraz, jeśli są spożywane z umiarem, kawa i czerwone wino. Doskonałym napojem dla osób z wrażliwym żołądkiem jest kombucha powstająca w wyniku fermentacji zielonej herbaty.

Zielona herbata jest dobra na żołądek
Ciepły napój, zwłaszcza herbata, poprawia samopoczucie po posiłku

BEZ POŚPIECHU

Regularny rytm posiłków jest niezbędny dla dobrego samopoczucia żołądka. Ustawianie tempa posiłków i uspokajanie się podczas jedzenia wspomagają trawienie. Niespieszny moment jedzenia bez rozpraszaczy sprzyja świadomemu jedzeniu, w takim przypadku należy lepiej przeżuwać pokarm. To z kolei poprawia trawienie pokarmu.

Żołądek lepiej się czuje, gdy nie odczuwasz stresu, a Twój styl życia, w tym aktywność fizyczna, jest w porządku.

Źródła:

https://www.hyvavatsa.fi/hyvinvointi/nain-hyodynnat-vatsaa-hellivia-siemengeeleja

https://suomenterveysravinto.fi/blogi/suoliston-mikrobiota-tasapainoon-ruokavaliolla/

Poprzedni artykuł Więcej zabawy na nartach!
Następny artykuł Gorący napój x3

zostaw komentarz

Komentarze są akceptowane przed publikacją

* Wymagane pola danych